
Predstavnici naše škole bili su: Marija Кalajanović i Ivana Dimitrijević, koordinatori projekta, koje su svesrdnim zalaganjem realizovale brojne aktivnosti, učenicima ih učinile prijemčivim i zanimljivim i Vojislav Milović, direktor škole, uz čiju podršku je ovaj projekat dobio ovako uspešan epilog. Čast nam je i zadovoljstvo što smo ispred jedne male škole ivanjičke opštine dobili priliku da predstavimo produkte učeničkog zalaganja i entuzijazma, istaknemo ih kao primere dobre prakse i pokažemo kako trud i rad svaki projekat mogu učiniti uspešnim.
U obrazovanju novog doba, finansijska edukacija jednako je važna kao i sve drugo što dete tokom odrastanja usvaja. Važna je za stvaranje dobrih navika i odgovoran odnos prema novcu, a u krajnjoj liniji i za razvijanje preduzetništva, jedne od ključnih kompetencija učenika u savremenom obrazovanju, zbog čega smo realizaciji projekta pristupili brižljivo, ozbiljno i odgovorno. Osnovna škola „Mićo Matović“ pripada ruralnoj sredini i dinamika usvajanja ekonomskih i finansijskih pojmova naših učenika umnogome se razlikuje od dinamike koju poseduju njihovi vršnjaci u gradovima. Porodice iz kojih naši učenici dolaze bave se poljoprivredom i stočarstvom, njihovi članovi nemaju stalno zaposlenje niti mesečni i stabilni izvor prihoda, pa unutar samih porodica vlada drugačija svest o novcu nego u gradskim porodicama. Već od najranijeg životnog doba ovi mališani primorani su da racionalno razmišljaju o novcu, planiraju, štede i što je najvažnije, i sami privređuju i učestvuju u uvećanju kućnog budžeta. Sve produkte radionica koje su realizovane u okviru ovog projekta radile su njihove vredne, spretne, radne ručice, koje su odavno navikle na rad – brigu o stoci, domaćinstvu, kućnim poslovima, njivi, malinama, krompirima. Učenici su naučili sve o predmonetarnim sredstvima plaćanja, istoriji razvoja novca, opticajnim novčanicama, učestvovali u likovnim radionicama, kvizovima, učili kako se štedi, rešavali ukrštenice, pravili različite predmete estetske i upotrebne vrednosti koje će prodavati na planiranim humanitarnim bazarima.
Naučili su šta znači biti human i društveno odgovoran. Ovaj projekat produbio je i osnažio saradnju naše škole sa roditeljima, lokalnom zajednicom, predsednikom opštine i Školskom upravom. U korak sa reformom obrazovanja i vaspitanja, sarađujući sa Školskom upravom Čačak, i dalje ćemo se truditi da oblikujemo finansijski pismene generacije.
Prezentaciju pogledajte ovde.
Više fotografija pogledajte ovde.
Vojislav Milović,
direktor OŠ "Mićo Matović"